Dveřní zavírač GEZE

Seřízení a montáž

Správně seřídit dveřní zavírač GEZE je klíčem k dlouhému a spokojenému užívání těchto produktů. Držte se proto těchto několika základních rad:

 • Před montáží výrobků GEZE se přesvědčte, že dveřní křídlo, na které má být zavírač GEZE namontován, není zkřížené, jde zlehka otevírat a zavírat a že je řádně promazána střelka zámku. Na takto připravené dveřní křídlo namontujte vybraný zavírač GEZE, který odpovídá specifikaci vašich dveří. Zde je potřeba připomenout, že řada produktů GEZE pro mechanické zavírání dveří je široká a vhodná na všechny druhy dveří. To znamená od lehkých interiérových dveří (tzn. papíráků) až po těžké bezpečnostní či protipožární i kouřotěsné dveře.
 • Na dveřní křídlo přiložte vrtací šablonu a dle vyznačených bodů vyvrtejte otvory pro uchycení zavírače dveří. Šablona je přiložena v každém balení dveřního zavírače GEZE, jakožto montážní materiál. Stejně postupujte i pro uchycení lišty nebo lomeného ramene.  V případě použití montážní desky pod dveřní zavírač GEZE máte práci ulehčenou tím, že deska má více montážních otvorů. Je nutné dodržet osy uchycení zavírače podle dodané vrtací šablony.
 • Po instalaci dveřního zavírače GEZE přistupte k seřízení rychlosti, síly zavírání, doklapu dveří. Případně nastavte omezení otevření dveřního křídla pomocí samotného těla zavírače (záleží, jaký druh dveřního zavírače GEZE jste si vybrali).
 • U zavíračů GEZE TS4000 a zavíračů GEZE TS5000 se rychlost a síla zavírání nastavuje plynule pomocí nastavovacích elementů z čelní strany po sejmutí krytu.
 • Síla zavírání se u zavírače GEZE TS 2000 mění posunutím zavírače blíže, nebo dál od osy pantů do již vyvrtaných montážních otvorů. Rychlost zavírání je nastavitelná pomocí elementů na čele zavírače po sejmutí krytu z těla zavírače.
 • Rychlost zavírání se u zavírače GEZE TS 3000 nastavuje pomocí imbusu na boku těla. Pak nastavte doklap dveří.
 • Pro zavírač GEZE s ramenem (řada GEZE TS 1000GEZE TS 1500GEZE TS 2000 a GEZE TS 4000) se doklap dveří nastavuje na rameni. V zavřené poloze dveří povolte matku, která se nachází zhruba v polovině lomeného ramene. Mírným otočením úhlu směrem k pantu nebo směrem od pantu můžete doklap zesílit, nebo naopak úplně vyrušit.
 • Doklap pro dveřní zavírač GEZE s lištou (řada GEZE TS 1500GEZE TS 3000GEZE TS 5000) se nastavuje na těle samotného zavírače.
 • U řady zavíračů GEZE TS 4000 a zavíračů GEZE TS 5000 můžete nastavit ještě úhel tlumení otevření, kdy od určitého momentu začne zavírač dveří klást větší odpor. Toto nastavení slouží k ochraně ostění.
 • Každý mechanický dveřní zavírač GEZE je nutno seřídit na zimní a letní provoz. A to z toho důvodu, že dveřní zavírač má v sobě olejovou náplň a ta reaguje jinak v letních a v zimních měsících.
 • Rychlost a sílu zavírání na těle dveřních zavíračů pomocí nastavovacích elementů nastavujte pouze ve vymezeném rozsahu. Předejdete tak ke stržení vnitřních závitů a vytečení oleje.
 • Takto nastavený dveřní zavírač GEZE vám bude sloužit dlouhá léta.

Návody na montáž a seřízení naleznete zde.